Elektroonikaskeemide valmistamine

Allikas: Digilabor

Sisukord

TüTI-s

Vajate: Laserprinterit, läbipaistvat dataprojektori kile, UV Lampi, värvitut ja läbipaistvat klaaspaneeli, seebikivi (NaOH) ning söövitusainet (Naatriumpersulfaat)

Määrake printeri seadetes võimalikult tume must värv. Printige trükkplaadi skeem peegelpildis (top layer), õiget pidi bottom layer ja 1:1 mõõdus kilele kasutades harilikku laserprinterit. Ärge kasutage tindiprintereid.

Nüüd on vaja UV lampi. Mida võimsam lamp, seda kiirem on protsess. Harilikult piisab ka 75W UV lambist kuid arvestage ~20 minutiga. NB! UV valgus on kahjulik silmadele ja nahale. Ärge viibige lambi töötamise ajal samas ruumis ega vaadake otse lambi suunas. Parem on ehitada selleks otstarbeks spetsiaalne karp mis blokeerib UV kiirguse kahjulikku levikut ümbruskonda. Vastav lamp asub mehaanikalaboris ja juuresolevate papitükkidega saate varjestada UV valguse.

Eemaldage trükkplaadi kaitsekile ja asetage immutatud paber trükkplaadile nii, et prinditu pool jääb vastu vasekihti. jälgige, et paberi alla ei jääks õhumulle. Asetage trükiplaat "kuumakindlale" alusele UV lambi alla ja asetage plaadi peale sile, läbipaistev klaasplaat (polükarbonaat plaat).

Trükkplaadi ilmutamiseks sobib 1% seebikivi (NaOH) lahus. Selleks lahustage 1g NaOH 100ml vees ja asetage trükkplaat lahusesse. Protsessi kiirendamiseks tupsutage trükkplaati pehme pintsliga. Või keemikindlate kinnast kasutades näpuotsaga puhastades. Ilmutamise lõppu on raske kindlaks teha, rajad plaadil peaksid olema selged ja kogu üleliigne fotolakk peaks olema plaadilt kadunud.

Trükkplaadi söövitamiseks sobib 220g/L ammoonium persulfaadi (NH4)2S2O8, või 200g/L naatrium persulfaadi Na2S2O2 või 250g/L FeCl3 lahus. TÜTIa kasutame hetkel Naatriumpersulfaati. Söövitamine toatemperatuuril võib võtta kauem kui tund. Et seda vältida on TÜTIs olemas keemialaboris spetsiaalne söövitusvann, millel on olemas nö mullitaja, mis ajab vedelikku ringi ja rikastab hapnikuga ning küttekeha. Samuti sisaldab see õige kontsentratsiooniga naatriumpersulfaadilahust. NB! Küttekeha kasutamise järel tuleb see eemaldada vooluvõrgust ja enne kasutamist veenduda, et vedelliku on vähemalt söövitusvannil oleva musta markeri jooneni, vastasel korral lisada tavalist kraanivett, seni kuni vedeliku tase ulatub jooneni.

Originaalallikas http://oomipood.ee/?t=k_ki&i=FR4100X160%2F3535

Kodus

Printida laserprinteriga või kopeerida koopiamasinaga trükiskeemi positiivjoonis kile tuhmimale poolele.

Asetada kile eelnevalt puhastatud (soovitavalt seebiveega) trükkplaadile trükiga pool vastu plaati. 135-165 kraadini soojendatud triikrauaga (akrüüli, polüestri piirkond) kuumutada kilet 1.5-4 minutit (kuni plaat on saavutanud triikrauaga sama temperatuuri). Ära kasuta auru plaadi kuumutamisel

Seejärel jahutada trükkplaat külma vee all ning alles siis eemaldada kile. Pesta veelkord plaat ning söövitada nagu tavaliselt, kas ammooniumpersulfaadi või raudkolmkloriidi lahuses.

Trükkplaati soovitavalt pesta nii enne kuumutamist kui enne söövitamist vee ja seebiga. Liivapaberiga puhastades vältida kriimustuste teket vase kihile. Trükkplaadi puhtus ja siledus tagavad hea lõpp tulemuse.

Kui peale kile eemaldamist trükkplaadilt on jäänud plaadile mitte soovitud täppe, saab neid eemaldada kileteibi abil. Teibi külge kleepub vaid printimata sinine emulsioon, tahmakihiga kile aga jääb plaadile.

Terve plaadi puhastamiseks PnP-Blue emulsioonist, lihvida plaati peene liivapaberiga jooksva vee all või kasutada lahusteid.

Originaaljuhend: http://oomipood.ee/?t=k_ki&i=PNP-BLUE

Tööstuslikult

17.03.2010 osales Alo Peets OY Nylund Group Ab toodete tutvustusel, kust pärineb ka alljärgnev info ja täpsemate küsimuste korral pöörduda minu poole või kontakteeruda otse nendega.

Väga hea ja mahukas tootekataloog, mis on ka väga õpetliku sisuga kuidas tänapäeval elektroonika trükkplaate tehnoloogiliselt valmistatakse ja milliseid seadmeid selle protsessi jurues kasutatakse. Sarnsate seadmetega on varustatud PROTOLAB OGRE (tehas - Läti, Ogre). http://www.lpkf.com/_mediafiles/1026-product-catalog.pdf

Eriti tahan rõhutada vastavast kataloogist lehekülgi alates lk 54, mis puudutab kuidas tehakse läbiviikude (via-de) metalliseerimist. Meil teoreetiliselt kasutavad tehnoloogiadLPKF EasyContac ja LPKF Proconduct.

Orienteeruvad hinnad:

  • Kogu tootmisliin ~50000€
  • frees (S42) - 3000€
  • Viad (proConduct) - 900€ materjal 90€
  • Viad (EasyContac) - 320€ + 20€ shipping kokku 340.-EUR (hinnapakkumine 18.03.2010)
  • 1 A4 plaadi omahind kogu ttotmiliini omamise korral ~200.- EEK
  • Laserpink (ProtoLaser S) 80000€
  • PS! Hinnad on orienteeruvad ja täpse hinnapakkumsie saamiseks kontakteeruge Jaanus Eiskop (Nylund OY, jaanus.eiskop@nylund.ee)


Plaadi disainimisel

Personaalsed tööriistad
Navigeerimine
Käsitöö