Poodlemise juhis

Allikas: Digilabor

Sisukord

Kõige jaoks

ebay.com

Robootiku üks esimesi kohti kõige hankimiseks. Enamus kraamist on umbes 10 korda odavam kui ükskõik, kus mujal. Samas on enamus kraamist umbes 2 korda ebakvaliteetsem. Mis teeb selle ikkagi kasulikuks. 99% sealt leiduvast robootikule huvipakkuvast kraamist tuleb Hiinast. Kuna kasutatakse sisuliselt tasuta postiteenust peab arvestada kuu aja pikkuse kohaletoomise ajaga. Kasulik on levinud tükkide (mootorid, ekraanid, takistikomplektid, tööriistad) keskmise mahuliste koguste(2-10) ostmiseks. Elektroonikakomponentide tellimiseks pigem halb, odavate mootorite ja suurte takistikoguste jaoks väga hea. Kallimaid asju ostes võib lisaks tulla tollimaks.

Kasutamiseks otsida huvitavat asja, valida “Buy it Now”, mis filtreerib välja oksionid. Ning seejärel valida rippmenüüst “Price + Shipping: Show lowest first”. Järele jääb hinna järgi nimekiri millest tõenäoliselt esimesed paar lehekülge on mingi jama (nt. servot otsides mingid juhtmed) ja peale seda tuleb huvitav ja odav kaup. Tellides sealt midagi tuleks vaadata ka kui levinud see konkreetne asi on. Näiteks pole mõtet sisse disainida komponenti, mida on ainult üks saada. Hiljem tootes pole võimalik samasugust detaili jälle saada.

Kui asi on kuu aja pärast kätte saadud tuleb saadud asja põhjalikult testida. Eriti keerulismaid asju nagu näiteks USB hubid, SD kaardid jne. Kui on 100% kindel, et asi on nagu kirjeldatud(mitte nagu sa ette kujutasid) siis jätta positiivne tagasiside. Kui asi on võlts siis küsida raha tagasi ja peale raha tagasisaamist kirjutada ropendav ja sõimav negatiivne tagasiside.

 • Väga odav
 • Ebakvaliteetne
 • Aeglane

alibaba.com

Tegemist on hiina tehaste müügikohaga. Kasulik lehekülg kui sa soovid osta näiteks miljon LEDi või siis ülispetsiifilisi kive. Teoorias saab sealt asju odavamalt kui ebayst. Praktikas saab sealt asju minimaalselt tuhandete kaupa ja tavalisi makseviise ei taheta vastu võtta. Tihti tahetakse postikuluks määrata 200€, aga pika veenmise peale on võimalik mõnesid asju ka vähema eest saada.

AliExpress.com

AliExpress peaks olema kasutajasõbralikum ja üksiküritajasõbralikum koopia Alibabast.

www.osta.ee

Eestimaine kõige müügileht. Paljud asjad on müügil väga palju alla oma turuhinna. Kuna müüjad on Eestis on traneaeg enamasti alla nädala. Levinum transpordiviis on SmartPost mis maksab 2-5€. Väga sobiv tööriistade(nihikud), vananenud olmeelektroonika (väiksemad monitorid) ja veidrate asjade ostmiseks(suured kondensaatorid, mikromootorid, sammmootorid, toiteplokid). Samas, tõenäosus leida sarnast asja hiljem uuesti on sisuliselt olematu, niiet korduva asja jaoks ei tohi seda kindlasti kasutada. Kasutamiseks otsida meeldivaid asju või siis lehitseda kategooriat Audio/video › Raadioamatööride tehnika.

 • Naeruväärselt odav
 • Harva midagi huvitavat
 • Ainult ühekordsed pakkumised

sparkfun.com

USA pood, müüvad vabavaralisi robootika KITe ja üldist robootika pudi. Valmistavad ise KITe kõigele, enamus muust kaubast on lihtsalt hiina kauba edasi müümine.

adafruit.com

Järjekordne open source elektroonikapood.

www.pololu.com

Järjekordne hea robootika pood. Jällegi müüvad KITe ja kõike muud vajalikku pudi, eriti hea näiteks mootorite jaoks. Hindadele lisandub ka tollimaks.

http://www.batronix.com/shop/index.html

Müüakse OWONi ja RIGOLI scope, tundub et EU seest ja tasuta saatmisega

Elektroonika

ee.farnell.com

Farnell on inglismaal asuv online elektroonikapood. Hinnad on mõistlikud, valik sisaldab enamikke vajalikke asju. Kohale toomine maksab 5€. Tellides äripäeval enne kella seitset (Inglismaa kella järgi viis), jõuab kaup kohale järgmisel tööpäeval enne kella seitset. Tegemist on elektrooniku põhipoega tänu heale kaubavalikule, mõistlikule hinnale ning kiirele kohaletoomisele. Kasutada elektroonikakomponentide, tööriistade ja mõnikord ka mehhaanika ostmiseks.

Kasutamiseks valida sobiv kategooria, näiteks “Aluminium Electrolytic”, mitte otsida otsinguga. Esiteks panna linnukesed kastide “Laos” ja “Ära näita laiendatud valikut” ette. Esimene filtreerib välja kõik komponendid, mida pole saadaval, teine filtreerib välja USA laos olevad asjad, mille tellimine maksab 25$ lisaks. Seejärel tasub valida sobivad parameetrid. Näiteks otsides 12V toite stabiliseerimis kondensaatorit valida pinged 16-35V ja mahutavused 100µF - 1000µF. Alati on soovitav kasutada ainult mõnda levinumat parameetrit, sest veidramad parameetrid on enamasti valesti või ebatäielikult täidetud. Kui vajalikud parameetrid on valitud siis vajutada nuppu “Kuva tulemused”. Nüüd tekkiv nimekiri sorteerida hinna järgi ja valida kõige odavam. Kui see ei sobi siis liikuda mööda nimekirja kuni tuleb vastu midagi sobivat. Ebasobiva hinna või tulemuste korral korrigeerida parameetreid ja proovida uuesti.

Farnelli jaoks tasub oma tootenimekirjasid hoida kiirkopeeritavas nimekirjas. Kiirkopeeritud nimekirja saab kopeerida farnelli menüüst Minu ostukorv -> Kiirkleepimine. Nimekirja formaat on: [tootenumber] [koma] [kogus] [koma] [kirjeldus] Näide:

1711734, 50, Jaanus chocke
1908691, 1, In-Sein mil-con
 • Parim hinna, kvaliteedi, aja ja valiku suhe
 • Väga spetsiifilisi asju pole
 • Tolli ei ole

www.tme.eu

Järjekordne elektroonikapood. Hinnad nagu farnellis, valikut veidi erinev. Asju saab tellida ka oomipoe kaudu, ja postikulu on ainult 7€.

eu.mouser.com

Sarnane farnellile. Postikulu on 40€ või üle 150€ tellimustel tasuta. Müüakse vähem suvalist pudi (kondekaid) ja rohkem huvitavaid kiipe (mootorikontrollereid). Kuna asub euroopas siis ei tule tollimaksu ja expordidokumente.

 • Kallis transport
 • Hea laiendus farnellile

digikey.com

Kõige suurim online elektroonikapood. Asub USAs. Postikulu on 60$ alla 200$ tellimustel. Leiab kõike mõistliku ja vähem mõistliku, tihti peab kaklema tolliga ja selgitama USA riigiasutustele, et sa ei ehita massihävitusrelva.

oomipood.ee

Iga päev lahti olev elektroonikapood Lõunakeskuses. Mõistlike hindadega. Koha peal on lihtsamad asjad olemas (passiivkomponendid, trükkplaaditoorikud, mõni transistor, mõni kiip, lede). Online kataloogist saab tellida üsna palju komponente. Paar korda nädalas tellivad nad ka farnellist asju, ehk siis nende kaudu saab väiksemaid koguseid farnellist tellida (kui pole kiire ja vähe asju vaja).

Teised eestimaised

Trükkplaadid

Vaata ka PCB-de_tellimise_HOWTO

iTead Studios ja Seeed Studio

Mõlemad pakuvad väga sarnaseid hindasid ja teenuseid. Võtavad ühe disaini, toodavad sellest 10 koopiat ja võtavad vähe raha. Postitamine ja tootmine võtab aega ühe kuu, rohkem makstes saab postitamise aega vähendada nädalani. Arvutamine käib pindalade järgi, kuhu plaat ära mahub. Standardsed suurused on 5x5cm, 5x10cm,...., 20x20cm. Disain tohib sisaldada ainult ühte plaati, saates neile mitu plaati ühes disainis peavad plaadid olema vasega ühendatud, et neile tunduks, et tegemist on sama disainiga. Lõpuks välja lõikamine tuleb sel juhul ise teha.

Brandner

Paides asuv trükkplaadifirma. Toodavad kõiksugu trükkplaate, kuni nädala ajaga. Miinimumtellimuse suurus on 36x46cm ja maksab umbes 250€ + käibemaks + kullerteenus. Suuremate mahtude, või ajakriitilisemates olukordades hea koht, kust tellida, eeldusel, et raha pole piiranguks. Tellides kindlasti konsulteerida juhendiga PCB-de_tellimise_HOWTO.

Kamitra

Tallinnas asuv tehas, hinnad ja teenused väga sarnased Brandnerile.

Mehhaanika

Hobbyking

Hobbyking on maailma suurim mudellennukite ja kõige muu lendava pood. Äärmiselt professionaalsed hiinlased. Neil on saada lõputult suur kogus kvaliteetseid akusid umbes 2x madalama hinna eest kui ebayst. Lisaks veel suurem kogus brushless mootoreid. Võib olla kasulik ka muu kulumaterjali ostmiseks, näiteks liimid, heatshrinkid, pistikud, juhtmed jpm. Postitamise viise on palju erinevaid. Alates odavast Airmailist, mis võtab aega kuu aega. Kõige mõistlikum postiteenus on ilmselt EMSi kuller, millega tuleb kaup kohale nädala ajaga. Tellides võib lisanduda tollimaks, aga kuna nad on piisavalt professionaalsed siis tellides saab valida kui mitu protsenti nad tollipabereid petavad. Kahjuks on saada ainult lendamisega seotud asju, ehk siis pole harjadega ega käigukastidega mootoreid.

 • Lõputu LipPode ja brushlesside valik
 • Kõige odavam koht terves maailmas

3d printimine

Eestis saab 3d printida kolmes kohas, Tallinnas, Viljandis ja Tartus. Tallinnas prinditakse ABSi ja Nylonit. Mõlemad on kvaliteetsed plastid ja maksvad suurusjärgus ~2€/cm3. Viljandis ja Tartu Kõrgemas kunstikoolis prinditakse kipsi laadset materjali. Viljandis umbes 0.3€/cm ja Tartu Kunstikoolis täpselt 0.9€/cm3. Tallinnast ja Viljandist saab tellida läbi TÜTI.

Tartu Kunstikoolist tellimiseks saata näiteks .stl laiendiga fail ja soovitud kätte saamise aeg aadressile 3d@art.tartu.ee Kui piisavalt kõvasti halada on võimalik järgmiseks tööpäevaks asjad kätte saada Tartu Kunstikooli hoonest, mis asub aadressil Eha 41 (~700m Tähe õppehoonest). Tavaline tarneaeg umbes nädal-kaks.

Laserlõikus

Kuskil eestis saab pleksi ja alumiiniumi laserlõigata näiteks Nordic Plast. Laserlõikuse firmad lõikavad ühest tasapinnalisest materjalist välja suvalisi kujusid. Hind on materjali hind + joone pikkusest tulev hind. Üks suuremat sorti pleksist robot läheb maksma umbes 70€. Väga keeruline alumiiniumist robot maksab umbes 150€.

CNCmine

Väidetavalt on võimalik kuskilt tellida automaatfreespingiga välja freesitud detaile. Täpsemaid kohtasid ei avaldata sest kõik firmad tahavad teha kõike rohkem kui 100 tükki ja ei taha väga kuulda väiksematest asjadest. Kui ka õnnestub väiksemaid koguseid tellida, tuleb arvestada suhteliselt suurte kogu tellimuse hindadega.

Kruvimaailm

Võru tänaval, ~500m Tähe õppehoonest asuv kruvi ja poldipood. Äärmiselt kasulik kõikide kinnitusvahendite ostmiseks. Tellimise peale on tõenäoliselt võimalik ka tollkeermega asju saada. Ostmiseks minna kohale ja küsida täpselt mida soovid. Näide: "M4x30 sisekuuskantpolte 100 tükki ja M4 mutreid 200 tükki." Kus M2/M3/M4/M6/M8 jne näitab poldi laiust(enam vähem millimeetrites(küsi oma mehhaanikult või googelda)) ja x(korda)30 näitab polti pikkust millimeetrites. Sõna sisekuuskant tähistab seda, et saadava poldi keeramiseks on vaja kuuskant võtit. Mis omakorda tähistab seda, et hiljem on võimalik sama polti veel sisse ja välja keerata.

Tööstusplast

Koht mis tegeleb plastikust(pleks ja polykarbonaat) asjade välja lõikamisele ja müümisele. Asub Tartust jalutuskäigu kaugusel Vahi külas. Neilt saab osta väga mõistliku kilohinnaga robotiehituseks sobivaid plasti ülejääke. Sisse minnes tuleb küsida ülejääke. Seejärel viiakse teid kuskile suurde tehasehoonesse ja näidatakse kahte kasti. Ühes on pleks ja teises polükarbonaad. Pleksi kastist hoia eemale ja ära sealt mitte kunagi mitte midagi võta. Sobra hoopis polükarbonaadi kastis ja võta sealt kõike, mida sul vaja on. Peale sületäie välja valimist kaalutakse see üle ja olenevalt sületäiest küsitakse raha vahemikus 5-30€.

Servemet

Müüb kuullaagreid, freesiteri, treiteri ja muid tööriistu. Asub Tartus Sepa keskuse külje peal. Hinna poolest sarnane ebayle(st. ebay on mehhaanika koha pealt kallis, mitte Servemet odav), aga kauba saab samal päeval kätte. Kaubavaliku teada saamiseks helistada klienditoele või minna kohale, üldiselt müüvad kõiki vajalikke freesi ja treimise teri ning kuullaagreid. Minna lihtsalt kohale ja küsida nt. kõige odavamat 6mm võllile minevat laagrit. Sellise saab nt. hinna eest veidi alla 2€.

Ehituspoed

Paljusid mehhaanilisi komponente ja loomulikult tööriistu tasub osta suvalistest ehituspoodidest. Kõiksugu plasttorusid jms. Eriti kasulikud on ehituspoed ka näiteks sahtlirullikute hankimiseks, mis 90% juhtudest on perfektsed lineaarliugurid.

Kane metall

Odav koht kust osta musta ja roostetavat terast. Kasutamiseks minna kohale ette määratud kohta, rääkida tädikesele, mida soovid. Peale nõusse jõudmist maksta talle sulas. Vastu saadava tšeki saab kuskil lähiümbruskonnas mingis angaaris vahetada kauba vastu. Sobiv suure koguse musta terase ostmiseks, nt ühe maja jagu.

FinEst Steel

Alumiiniumi ja terase laserlõikus.

Baltflex

Siit saab suures valikus rattarihmasid.

Personaalsed tööriistad
Navigeerimine
Käsitöö